Ako sa zlepšiť v kreatívnom písaní?

Niekto sa doslova narodí s talentom na písanie. Iného to zas láka, ale písanie mu nejde tak, ako by chcel. Ste na tom podobne? Tiež by ste sa radi venovali kreatívnemu písaniu, ale čosi tomu chýba? V tom prípade by ste na kvalite svojich textov a celkovo svojho kreatívneho písania, mohli zapracovať. Určite Vám pomôžu aj rôzne cvičenia.

Cvičenia na zlepšenie kreatívneho písania

Ak cítite, že ste sa dostali do bodu, kedy Vám viac písanie nejde ako kedysi, vyskúšajte nasledujúce cvičenia.

  • Píšte si denník

Nie, nemyslíme klasický denník, v ktorom budete opisovať priebeh svojho dňa, či svoje zážitky. Ide skôr o akýsi „denník spisovateľa“. Zapisujte si doň zaujímavé nápady, či myšlienky, ktoré by mohli byť podnetné pri písaní. Natrafili ste niekde na zaujímavú frázu, ktorá sa Vám mimoriadne páči? Zapíšte si ju! Možno ju niekedy použijete vo svojich vlastných textoch. Na papier však môžete položiť aj svoje pocity. Prečo sa Vám v písaní nedarí? Ak svoje frustrácie dáte na papier, možno sa všetko zlepší. Nemusia to byť ucelené a štylizované texty. Úplne postačí, ak si budete značiť rôzne zaujímavé heslá a myšlienky.

  • Vyskúšajte brainstorming

Máte priateľov alebo známych, ktorí sa takisto venujú písaniu? Stretávajte sa s nimi! Formou skupinových diskusií sa navzájom podeľte o svoje nápady a tipy, ktoré pri písaní pomáhajú.

  • Cvičenie fantázie

Toto cvičenie si môžete vyskúšať prakticky kedykoľvek a kdekoľvek. Postačí Vám papier, pero a vlastná hlava! Do stredu hárku papiera napíšte heslo. Napríklad „mladý muž“. A teraz k tomuto heslu pripisujte čokoľvek, čo Vám napadne! Rozprúdite tak fantáziu a uvidíte, na koľko nových slovíčok a myšlienok prídete.

  • Pomôžte si fotkami!

Ak Vám chýbajú inšpirácie a chcete si precvičiť písanie príbehov, poslúžia fotografie. Vyberte si akúkoľvek fotku – či už Vašu alebo fotku z časopisov. Vymyslite k nej príbeh, opíšte podrobne ľudí a veci na nej… jednoducho ju rozoberte do detailov.

Veľa čítajte. Zlepšíte tak slovnú zásobu a naberiete inšpirácie. Všade si berte notes a pero. Aby ste si mohli okamžite zapísať, ak Vám niečo napadne. A hlavne nezabúdajte, že čím viac budete písať, tým budete lepší!

Pridaj komentár